www.zajezdyonline.com, zájezd do Albánie, pobyty u moře v Albánii, poznávací zájezdy do Albánie

Albánie - popis země

GEOGRAFICKÉ ÚDAJE

Poloha: Albánie leží v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově, ze západu pevninu omývají vlny Jaderského a Jónského moře. Albánie sousedí s Řeckem , Černou Horou , Makedonií a Kosovem.
Hlavní město: Tirana
Jazyky: Úředním jazykem Albánie je albánština, na hranicích s Řeckem se můžete domluvit i řecky. Albánci rozumí dobře italsky, nejenom díky rozvětveným rodinným vazbám, ale i díky činnosti místních médií (např. televize, rádio).
Náboženství: Hlavním náboženstvím Albánie je sunnitská odnož islámu. Dalšími hlavními náboženstvími jsou albánské ortodoxní křesťanství , římskokatolické křesťanství , protestanté , ateisté a jiné náboženstcí. Ortodoxní Albánci žijí převážně na jihu, Albánci římskokatolického vyznání pak hlavně na severozápadě země.

MĚNA, KURZY

Měna: Albánský lek (ALL)
Aktuální kurz: 100 ALL = 20.977 CZK

1 lek (ALL) = 100 qindarek
1ALL = 0.1969Kč ( 2015 )

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Podnebí v Albánii je středozemní, horké a suché, s mírnými teplotami v zimě. Směrem od pobřeží se podnebí mění. Ve vnitrozemí, směrem k horským regionům, je v zimě mráz a záplavy sněhu. V zimních měsících vane směrem z hor studený vítr Bora, v deštivém období vane od jihu horký vítr Scirocco. Obecně je možné říci, že mírné klima s horkými a suchými obdobími vládne v Turecku od června do září, studenější období od října do května.
Nejvhodnějšími měsíci pro cestování po Albánii jsou duben, květen a červen a dále pak období od poloviny září přibližně do poloviny října. V této době je podnebí relativně stálé a teplé. Slunce svítí nejdéle od května do září, červen je nejteplejším měsícem, ale v dubnu a v říjnu tu může být také velmi příjemně. Průměrné teploty Tirana: leden 7,3 stupňů, červenec 25,2 stupňů

CENY

Obchody jsou v Albánii otevřené ve všední dny a v sobotu od 8 do 12 hodin a od 15 do 19 hodin. V některých regionech to však může být jinak. Součástí větších hotelů jsou malé obchůdky, ve kterých je možné koupit nejenom sevenýry, ale i potraviny. Potraviny v obchodech jsou většinou z dovozu, a to z Makedonie, Řecka nebo Itálie.

Orientační ceny v Albánii : balená voda 1,5 litrů 50,- leků, bochník chleba 60,- leků, koňak 230- leků, pivo Gitaně 0,5 litrů 100-150,- leků v hl. městě a v Srandě až 300,- leků, mléko 1l – 150,-leků, oběd se zeleninovým salátem a sýrem cca 400,- leků, zeleninový salát 100-150,- leků, polévka 120,- leků, kebab nebo šiškebab cca 150-200 leků, benzín 1l – 120,- leků

CLO, DOVOZ, VÝVOZ

Celní kontrola je standardní. Do Albánie lze bez ohlašovací povinnosti dovézt maximálně 1 000 000 ALL, tj. cca 7 150 EUR. Povinná směna valut není požadována.

Dovoznímu clu v Albánii nepodléhá dovoz následujícího zboží na jednoho cestujícího:
· přiměřené množství věcí neobchodní povahy k osobní potřebě cestujícího a jeho rodiny a dárky a suvenýry nepřevyšující hodnotu 30 000 ALL, tj. cca 215 EUR; v případě osoby do 15 let je hodnota poloviční;
· 200 ks cigaret nebo 100 ks krátkých doutníků nebo 50 kusů doutníků nebo 250 gramů tabáku;
· 1 litr destilátu s 22 a více % alkoholu či 1 litr nedenaturovaného etylalkoholu nad 80%;
· 2 litry vína či destilátu s obsahem do 22 % alkoholu;
· 50 gramů parfému či 0,25 litru toaletní vody.
Na osoby do 15 let se bezcelní dovoz limitu na tabákové výrobky a alkohol nevztahuje, na osoby ve věku 15 - 18 let se vztahuje jen bezcelní dovoz limitu tabákových výrobků, nikoliv alkoholu.

Do Albánie je zakázán dovoz omamných a psychotropních látek. Zbraně lze dovážet pouze s příslušným povolením.
Při průchodu celní přepážkou je každý cestující povinen mít u sebe pouze svoje vlastní zavazadlo.
Řadit dle:
0 položek, 1 stránka
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný výsledek. Prosím upravte vyhledávací kritéria.
Vytvářím objednávku...