Půjčit auto hned. Autopůjčovna online. Půjčovna aut na internetu. Půjčit auto na dovolené. Pujčit aut levně. Půjčit auto se zárukou. Půjčit si auto osobní zkušenosti v USA, Kanadě, Thajsku a dalších zemích.

Půjčení auta - osobní zkušenost, tipy a triky.

Jak si půjčit auto v cizině – na dovolené nebo při služební cestě.

Tipy, finty, chyby nástrahy při půjčení auta v cizině.

Auto z půjčovny si  můžete najít  zde: http://www.zajezdyonline.com/stranky/pronajem-auta

 

Půjčit si na dovolené v zahraničí auto už dávno není nedostupný luxus, rozvoj nízkonákladového cestování snížil ceny i za tento druh služeb na dostupnou úroveň. V textu najdete  zkušenosti a tipy na půjčení auta v zahraničí a na co si při půjčení auta dát pozor.

Laciné Španělsko či USA, drahá Skandinávie a drahý Island

Půjčovné za jedno a to samé auto ve stejném období roku se liší podle zemí. Roli hrají rozdílné ceny aut a pojistek, náklady na pracovní sílu, rozdílný předpoklad ujetých kilometrů, konkurence na trhu a mnoho dalších faktorů.

Levné bývá půjčovné ve Španělsku a Portugalsku, především v přímořských oblastech a ze všeho nejvíc na ostrovech jako je Mallorca, Kanárské ostrovy nebo Madeira). Vypůjčení auta Vám nezpůsobí zásah  do rozpočtu ani například v Řecku, na Kypru, ve Spojeném království, v Irsku či Bulharsku.

Mimo Evropu jsou příznivé ceny v USA  v JAR, Austrálii  nebo ale také například v Thajsku a Malajsii.  V mimoevropských zemích jsou  navíc ve srovnání s Evropou velmi   levné pohonné  hmoty.

I několikanásobně víc, než v uvedených levných destinacích vydáte za půjčení auta například ve Skandinávii a zejména na Islandu. Levná není ani  Namibie, kde si musítě vypůjčit velký offroad na cestu do parků.

 

 

Dobrá a včasná  rezervace auta z půjčovny je základ úspěchu

Pokud chcete ušetřit, zařiďte si rezervaci a vypůjčení auta předem přes internet (například:   vyjde to levněji než na místě. Můžete jít rovnou na webové stránky velkých společností nebo zkusit některou z desítek zprostředkovatelských firem. Druhá varianta bývá většinou (ne pokaždé) o něco lacinější, vždy se však samozřejmě vyplatí porovnat více nabídek, cenové rozdíly se běžně pohybují v násobcích nejnižší nabídky. Vždy budete potřebovat platební kartu umožňující mezinárodní platby a většinou také základní znalost angličtiny.

 

 

Platba hned, záloha, nebo jen rezervace?

U nejlacinějších nabídek musíte počítat s tím, že peníze vám strhnou z platební karty neprodleně po dokončení rezervace v plné výši, případně se vám odečte nevratná záloha v řádu 10–20 % půjčovného. Riziko ztráty peněz v případě, že byste museli změnit cestovní plány, můžete eliminovat, když si přikoupíte pojištění storna rezervace.

Pojištění auta z půjčovny

Pojištění půjčeného auta je zpravidla nejsložitější položkou a pokud byste si ve smlouvě měli předem pořádně nastudovat jen jediný odstavec, tak je to tento. V základu všech pojistek je obdoba českého pojištění zákonné zodpovědnosti za škody na cizím majetku. Jinak se to ale má s ručením ve chvíli, kdy dojde ke škodě na vámi vypůjčeném autě, případně když auto někdo neznámý ukradne. Pokud si nepřikoupíte dodatečné pojištění, což ovšem nebude zanedbatelná položka, tak v případě nehody či krádeže za vámi půjde vysoká spoluúčast, která je zhruba odvislá od hodnoty automobilu. Typicky se jedná o částky v rozmezí od 500 eur u malých aut až po 1 500 eur u nejdražších modelů.

I v případě pořízení dodatečné pojistky zpravidla existují výjimky, které zaplatíte vy: přečtěte si důkladně titěrný tisk někde pod čarou či v poznámce. Ani nejlepší pojistky často nehradí škody na pneumatikách či podvozku. Úplně všechno samozřejmě zaplatíte ve chvíli, když způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu nad povolený limit či pod vlivem drog, případně pokud jiným hrubým způsobem porušíte podmínky kontraktu.

 

Minimální zůstatek na embosované kartě při půjčení auta

Částku odpovídající vaší zodpovědnosti za škodu autopůjčovna aktivuje jako depozit na vaší platební kartě po dobu výpůjčky právě pro případ nehody či krádeže. Obvykle to musí být ta samá platební karta, s níž jste předem rezervaci provedli, a hlavně musí být na příslušném účtu dostatek peněz. Abyste se vyhnuli nepříjemnostem, mějte složeno nejméně 25 000 korun. Pokud je zůstatek na kartě menší než požadovaná spoluúčast, nebudete mít nejspíš jinou možnost než na místě dokoupit plné pojištění, které sníží vaši zodpovědnost za škodu na nižší částku, a to může stát klidně víc než polovinu základního půjčovného.

Omezení provozu auta z půjčovny

Pokud plánujete větší cestu, pročtěte si případná omezení týkající se překročení hranic. Většina autopůjčoven v Evropě povoluje provoz půjčeného auta v rámci EU, někdy je to ovšem omezeno jen na západoevropské země. Pokud si tedy půjčíte auto například v Itálii či Řecku, nepočítejte s legálním výletem přes hranice třeba do Bulharska či Chorvatska.

 

Striktní politiku uplatňují půjčovny na Kypru: prakticky ve všech případech auto půjčené v jižní části nesmí jezdit do severní, okupované části ostrova. Podobné je to v Izraeli ve vztahu k Západnímu břehu Jordánu apod.

I v USA je se třeba přesvědčit, zda můžete autem přejet hranici do Kanady. Na výlet do Mexika můžete rovnou zapomenout.

Pokud se rozhodnete takovou část smlouvy porušit a hranici překročit, tak s celníky či policií nejspíš potíže mít nebudete. Pokud by se vám ale v "zakázaném" zahraničí s autem něco stalo, půjdou veškeré náklady za vámi. Je to tedy na zvážení rizika a zodpovědnosti.

 

Autopůjčovny také běžně omezují provoz na komunikace s pevným povrchem a nedovolují jezdit po "pistách", což se samozřejmě netýká offroadů. Důležité je to hlavně mimo Evropu, třeba v Maroku nebo Jihoafrické republice, kde do řady zajímavých oblastí vedou jen prašné cesty. V praxi se toto nařízení sotva dá kontrolovat a opět se jedná o nepravděpodobný případ nehody či jiného poškození. Pokud auto poničíte mimo silnici, tak celou škodu také zaplatíte, a to při jakékoli pojistce.

Otvírací doba půjčoven aut

Může se stát, že kvůli navazující dopravě budete potřebovat auto vypůjčit či vrátit mimo běžnou otvírací dobu, například v noci či brzy ráno. I to může stát peníze navíc: ve smlouvě hledejte výraz "out of hours charge". Při vrácení auta často záleží na tom, zda je parkoviště přímo na letišti, nebo někde o kus dál, případně půjčujete-li si auto v nějaké jiné lokalitě. Řada autopůjčoven mívá k dispozici kdykoli přístupný kastlík, do kterého před odletem prostě hodíte klíčky, případně ještě kopii smlouvy, to v době, kdy je přepážka zavřená. Pokud je však parkoviště někde v polích, bude pro vás v noci muset někdo přijet a za to obvykle zaplatíte.

 

Pohonné hmoty – nafta nebo benzín

Nejběžnější "fuel policy", tedy nakládání s pohonnými hmotami, je full-to-full. Dostanete auto s plnou nádrž a v tomto stavu byste ho také měli vrátit. Pokud to neuděláte, autopůjčovna vám z depozitu na kartě strhne částku za chybějící benzin plus administrativní poplatek. Nezapomeňte se tedy před vrácením zastavit u pumpy a pro jistotu si uschovat účet od tankování.

Jindy vám na přepážce mohou sdělit, kolik je v nádrži (polovina, čtvrtina, osmina), poznačí vám to do smlouvy a předpokládá se, že auto vrátíte se zhruba stejnou hladinou pohonných hmot. Než vyjedete, každopádně si zkontrolujte palivoměr. A pokud by hladina nesouhlasila s udaným množstvím, neváhejte se vrátit s reklamací.

Extrémem je politika "full to empty", poměrně běžná ve frekventovaném Španělsku či v Bulharsku. Auto obdržíte s plnou nádrží a můžete ho vrátit s minimem benzinu. Sice bez sankce, ale každopádně na tom proděláte: při vyzvednutí auta totiž musíte ihned zaplatit plnou nádrž, což je v podání půjčovny částka, která obvykle vysoce přesahuje součin maximální kapacity nádrže a aktuální ceny benzinu. Neprojetý benzin se nerefunduje a protože ne každý má nervy na to, jet poslední desítky kilometrů tzv. "na výpary", tak většinou v nádrži stejně něco necháte. Tímto způsobem si některé autopůjčovny kompenzují podezřele nízké základní půjčovné.

Půjčení auta jezdícího na naftu bývá o něco dražší než stejná kategorie poháněná benzinem, přesto se to může vyplatit. Zejména v zemích, kde je diesel výrazně lacinější. Hlavně při delších výpůjčkách proto věnujte základní pozornost i cenám pohonných hmot v dané oblasti. A pokud se pohybujete v okolí státní hranice, můžete dost ušetřit natankováním "za čárou". Třeba v první španělské vesnici, když výletujete na portugalském Algarve.

 

 

Pokuty a mýto a auto z půjčovny

Pokuty, mýtné a podobné poplatky platí vždy vypůjčitel. Problém může být v tom, že překročení předpisů si někdy v dobré víře nemusíte být vědomi. Když vás zastaví policie nebo pokud dostanete lístek za špatné parkování, tak není co řešit: zaplaťte na místě, je to jednodušší i levnější. Může se ovšem stát, že vás zaměří radar kvůli vysoké rychlosti nebo omylem vjedete do zakázané zóny či použijete vyhrazený pruh pro městskou dopravu a vyfotografuje vás automatická kamer nebo projedete bez zaplacení elektronickým mýtným.

V případě nevědomého přestupku zašle příslušný úřad (policie, město, správce mýta) fotografii s popisem přestupku a výměrem pokuty majiteli, tedy autopůjčovně, a ta příslušnou částku zvýšenou o tučný administrativní poplatek vymůže od vás. Jednoduše vám strhne peníze prostřednictvím platební karty z účtu. To ovšem může trvat měsíce a vy se pak můžete divit, když vám po čase odejde z účtu mnoho tisíc za nějaký přestupek,  kterou jste provedli v létě na druhém konci světa a ani o tom nevíte.

 

Některá omezení ve smlouvě o půjčení auta

V Evropě ale i v USA  jsou součástí smlouvy většinou neomezené kilometry nebo je maximální ujetá vzdálenost velmi vysoká, stavem tachometru se tedy trápit nemusíte. Ani za vyzvednutí auta na letišti se vesměs příplatek nevyžaduje, byť existují výjimky

Půjčovné nebo i pojistné naopak bývá vyšší pokud je  řidič příliš mladý - obvykle do 25 let  či pokud naopak stanovený věk překročil - obvykle 70 let.

V některých zemích jsou v zimním období  pro některé úseky povinné zimní pneumatiky například v  Rakousko, Itálii a Švýcarsku  zimní pneu  si tak musíte rezervovat nebo

Auto můžete sice vrátit dříve, ale poměrnou  část peněz zpět většinou  nedostanete, při překročení výpůjční doby  doplatíte rozdíl. Pokud převažíte děti musíte mít  dětskou sedačku, která je skoro všude na světě povinná. Někde ji dostanete zdarma, většino  to bude v půjčovně něco stát. Na dlouhých cestách se možná budete chtít vystřídat u volantu, víc než jeden šofér bývá také půjčovnou zpoplatněný.

Auto z půjčovny si  můžete najít  zde: http://www.zajezdyonline.com/stranky/pronajem-auta

Některé osobní zkušenosti z půjčoven aut v USA, Kanadě, Austrálii, Novém Zélandu.

USA: v půjčovně nechtěli vidět mezinárodní ani evropský řidíčák, ani pas. Zajímala je jenom dostatečné bonitní VISA karta. Nespoléhejte však na to a mějtě veškeré potřebné doklady s sebou. Při vrácení auta se na auto nikdo nepřišel ani podívata klíčky jsme odhodili do „drop off boxu“ na letišti.

Kanada: Mnohem formálnější než v USA, pečlivá kontrola dokladů auta při převzetí i vracení

Austrálie: půjčení auta je snadné, nikdo se ale moc nezajímal o to jaké auto jsem měl rezervované a dali mi první volné auto „ze dvora“. Takže místo místo offroada 4x4 jsem dostal oktávku. V odlehlejších místech v Austrálii je aut málo takže jsem vzal za vděk tím co bylo. Pozor je třeba dávat na odbočování v Melbourne, kde se provozuje kuriózní „hook turn“ a chodci přechází přes křižovatky diagonálně. Mimo města je třeba dávat pozor na klokany o podnapilé domorodce.

Nový Zéland: velcí pohodáři v půjčovnách,ale v obou zemích se jezdí vlevo, to už taková pohoda není.

Osobní zkušenosti z půjčoven aut a motorek - Thajsko: Silnice jsou většinou kvalitní a široké, provoz je hustý a typicky asijský. Řidiči často mění směr bez blinkrů a značení nemusí být vždy logické, přestože je psané jak v thajském písmu tak i latinkou. Po Bangkoku je ježdění dost složité i když máte navigaci. Při troše štěstí to z letiště trefíte na nadzemní dálnici napoprvé a potom to již frčí. Pokud si půjčíte motorku, musíte mít na vždy na hlavě helmu. Pokud ji nemáte, policajti si Vás jako cizince vždy vyhmátnou z davu motorkářů a budou chtít pokutu, přestože kolem Vás je dalších 10 thajců bez helmy.V půjčovně motorem po mě chtěli, abych jim dal nějaký průkaz do „zástavy“. Spravila to průkazka do knihovny.

Osobní zkušenosti z Namibie: Velký offroad si musíte rezervovat opravdu včas, aut je relativné málo a ve vysoké sezoně jsou dávno rozpůjčovaná, často i na dlouhou dobu. Auta jsou vybavena pro přežití v přírodě, mají kempovací sady, vestavěnou lednici, někdy a zabudovaný stanna střeše. Veškeré vybavení je třeba pečlivě přepočítat do poslední vidličky, chybějící kousky vám vždy naúčtují. V brodech kde je prudká voda nebo kamenitých cestách snadno něco poztrácíte: SPZ, plastové spojlery a různé jiné vychytávkya to všechno při předání natvrdo uhradíte. Maximální možná pojistka je nutností, stejně jako předešlá zkušenost s jízdou na šotolině a po nezpevněných cestách 

Půjčení aut - zkušenosti z Evropy

Kypr: Provoz na Kypru je relativně mírný, značení  je v cyrilici i latince, starší si občas mohou vypomoci znalostí  azbuky,  aby názvy v zapadlých koutech přečetli. Policie je nesmlouvavá a pokuty se musí platit v bance. Vyhrožovali, že pokud to neuhradím, tak budu mít potíže při odletu, platba na letišti mně prý zdrží a odletí mi spoj. Proto jsem těch 40 Eur za překročení rychlosti ve vesnici  o 5 km raději šel zaplatit.

Kréta a další řecké ostrovy: malá auta s obsahem do1000 cm v kopcích nejedou, abych rozjel fiat Punto, musel jsem vypínat klimatizaci. Výběr  aut je dostatečný, pozor na pojištění pneumatik a čelního skla. Při jízdě po prašných cestách pojistka nekryje  pneu.

Motorka je příjemná, pokud však fouká silný vítr Meltemi, má člověk plné ruce práce aby se udržel na silnici. Na slabém skútru vnitrozemí  Kréty  těžko projedete.

Portugalsko: Půjčovny jsou standartní evropské, auta většinou nová a smlouvy korektní. Silnice postavené z evropských dotací jsou poloprázdné a povrch je slušný. Kafe u pump silné a levné, ceny paliv jako u nás.

Turecko: Provoz je dost silný, smlouvy jsou na naše poměry dost nestandartní a auta  odřená. Vše jsem si fotil  a to mi pomohlo při vracení auta. Auto se přebíralo od dvou tureckých dealerů půjčovny na silnici a nijak příjemné a důvěryhodné to nebylo.

Auto si můžete půjčit zde: http://www.zajezdyonline.com/stranky/pronajem-auta

 

 

 

 

Vytvářím objednávku...