www.zajezdyonline.com, zájezdy a dovolená v Turecku, pobyty u moře v Turecku, poznávací zájezdy do Turecka

Turecko - popis země

GEOGRAFICKÉ ÚDAJE

Poloha: Turecko leží na Blízké východě v jihozápadní Asie na poloostrově Malá Asie, část státu leží v jihovýchodní Evropě. Turecko hraničí na severovýchodě s Gruzií, na východě s Arménií, Ázerbájdžánem .
Hlavní město: Ankara
Jazyky: Úřední jazyk : turečtina , v běžném neoficiálním styku zejména na jihovýchodě Turecka se používá kurdština. Znalost ostatních světových jazyků, především němčiny a angličtiny, je mezi obyvatelstvem nízká, znalost angličtiny, příp. francouzštiny je omezena na vzdělanější vrstvy a významná turistická střediska, němčiny na bývalé „gastarbeitery“.
Náboženství: Turecko je sekulární zemí bez státního náboženství; turecká ústava zaručuje svobodu vyznání a myšlení. Zhruba 99 % obyvatel jsou muslimové, zbytek tvoří křesťané (hlavně členové Arménské apoštolské církve) a židé (většinou Sefardé). Z muslimů většina vyznává sunnitský islám. Zhruba 15–20 % populace tvoří alavité, kteří jsou částečně diskriminováni.

MĚNA, KURZY

Měna: Turecká lira (TRY)
Aktuální kurz: 1 TRY = 4.182 CZK

1 nová turecká lira (YTL) = 100 nových Kuruş
1 YTL = 9.4170 Kč ( 2015 )

KLIMATICKÉ PODMÍNKY

Vnitrozemské kontinentální klima Turecku přináší horká léta a velmi chladné zimy. Na pobřeží Středozemního moře však panuje převážně příjemné teplé subtropické počasí, díky němuž je letní turistická sezóna velmi dlouhá a trvá od poloviny dubna až do listopadu. Nejlepším obdobím pro návštěvu Turecka je však jaro, kdy jsou zde příjemné teploty a také delší dny.

CENY

Orientační ceny potravin v Turecku ( v turistických oblastech ) :

chleba (asi jako půl naší veky) 12 Kč
kostka sýra (1/4 kg) 45 Kč
rajčata (1 kg) 25 Kč
pomeranče (1 kg) 35 Kč
šálek čaje 12 Kč
balená voda (litr a půl) 12 Kč
grilované kuře 110 Kč
porce kebabu s rýží nebo chlebem 90 Kč
kebab v pitě do ruky 50 Kč
salát 35 Kč
polévka 40 Kč

CLO, DOVOZ, VÝVOZ

Ostré náboje a zbraně nesmějí být dovezeny do Turecka bez zvláštního povolení.

V případě, že se jedná o cestu z Turecka do země EU či ze země EU do Turecka, lze v hotovosti dovézt/vyvézt maximálně 10 000,- EUR, či ekvivalent této částky.
Pokud se bude jednat o cestu z Turecka do třetí země či ze třetí země do Turecka, platí maximální limit hotovosti ve výši 5 000,-USD, či jeho evkivalentu.

Vývoz starožitných předmětů (starších 100 let) je z Turecka zakázán. Při vývozu nově vyrobeného koberce je nutno předložit doklad o koupi. Vývoz starších cenných předmětů podléhá povolení Generálního ředitelství pro správu muzeí. Při koupi drahých koberců a uměleckých předmětů doporučujeme zejména v turistických oblastech zvýšenou obezřetnost s ohledem na časté případy podvodů.

Bezcelně lze do Turecka dovézt 200 ks cigaret, 50 ks cigár (tj. doutníků, jejichž váha nepřesahuje 3 g), 10 ks doutníků, 200 g cigaretového tabáku společně s 200 ks cigaretových papírků (nebo 200 g dýmkového tabáku nebo 200 g žvýkacího tabáku nebo 50 g šňupacího tabáku), 1 kg kávy, 1 kg instantní kávy, 500 g čaje, 1 kg cukrovinek, 1 kg čokolády, 1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 cl nebo 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 cl, 5 balení parfému, toaletní vody nebo vody po holení, jejichž obsah nesmí přesahovat 120 ml. Léky, léčiva a zdravotní potřeby je možné bezcelně dovážet pouze pro osobní potřebu.

Obecně osvobození od cla platí pro zboží, jehož celková hodnota nepřekračuje 300 EUR, v případě dětí mladších 15 let je tato částka stanovena na 145 EUR. Podsekretariát celnic však má právo osvobození od cla omezit v závislosti na charakteru a množství zboží.

Zakázán je dovoz drog a jiných omamných látek, obchodování s nimi a jejich spotřeba. Za nedovolenou výrobu, vývoz a dovoz omamných nebo psychotropních látek (již za 1 gram) hrozí trest odnětí svobody ve výši 10 až 20 let a vysoké peněžité tresty.

Nedovolený prodej, nabídka k prodeji, držení omamné nebo psychotropní látky za účelem nabídky, její transport či zprostředkování prodeje se trestá vysokou pokutou a odnětím svobody na 4 až 10 let. K dvojnásobnému zvýšení trestu dochází v případě, že omamnou a psychotropní látkou je heroin, kokain či morfin. Ke zvyšování trestního postihu dochází také, pokud se jedná o organizování trestné činnosti související s drogami či pokud je páchána vůči osobám mladším 18 let. Trestné je rovněž šíření toxikomanie.

NAŠE OSOBNÍ ZKUŠENOSTI Z TURECKA:

Belek:

Nejlepší hotely jsou na Turecké  rivieře v Beleku. A to nejen golfové ale i pro rodiny s dětmi. Pláž je písčitá s mírným sklonem do vody.

 

Antalya:

Moře je teplé, občas bývají větší vlny.

Istanbul:

Super město pro prohlídku památek a perfektní restaurace. Čusto, dobrá městká doprava včetně metra, bezpečno i večer.

Řadit dle:
123456789
více než 100 stránek

cena od: 14 390.00 Kč

Turecko, Istanbul, Istanbul

AVICENNA ****

Tento nově zrekonstruovaný boutique hotel se nachází v samém centru historického Istanbulu, 5 minut pěší chůze od Modré mešity a mešity Hagia Sofia.

cena od: 19 690.00 Kč

Turecko, Istanbul, Istanbul

LEGACY OTTOMAN *****

Legacy Ottoman nezapře své jméno, které v překladu znamená Osmanské dědictví - sídlí totiž v historické budově v byzantském stylu ve čtvrti Eminönü v ...

cena od: 10 690.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Antalya

Hotel Elysee Garden Family ***

Hotel se nachází nedaleko centra pulzujícího letoviska Alanya, kde je spousta restaurací a obchodů a kde především ve večerních hodinách zažijete velm...

cena od: 10 690.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Side

Hotel Özside ***

Nejbližší nákupní možnosti, restaurace a bary cca 100 m Letiště Antalya cca 65 km Přátelský hotel leží nedaleko centra Side. Nejbližší restaurace jso...

cena od: 10 990.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Antalya

Hotel Wasa ***

Hotel se nachází téměř v centru Alanye s bohatými možnostmi nákupů, zábavy a nočního života. Hostům jsou k dispozici útulně zařízené pokoje, hotelová ...

cena od: 10 990.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Antalya

Hotel Muz ***

Přijemný hotel s rodinnou atmosférou se nachází u proslulé Kleopatřiny pláže, cca 4 km od historického centra města Alanya. Hotel je vhodný pro všechn...

cena od: 11 690.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Alanya

Hotel Caretta Beach ****

Centrum Konakli je cca 1 km Nejbližší obchůdky a restaurace cca 100 m Letiště Antalya cca 110 km Hotelový rezort s krásnou palmovou zahradou nabízí s...

cena od: 11 790.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Alanya

Hotel Blue Diamond Alya ****

Vynikající poloha Centrum Oba cca 200 m Nejbližší nákupní možnosti, restaurace a bary v okolí hotelu Centrum Alanye cca 3 km Letiště Antalya cca 135 ...

cena od: 12 302.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Alanya

Cook´s Club Alanya ***

centrální, obchody a možnosti zábavy v blízkém okolí. Letiště Antalya cca 120 km. Centrum města Alanya cca 300 m.

cena od: 12 332.00 Kč

Turecko, Turecká riviéra, Side

smartline Sunlight Garden **

místní centrum letoviska Side cca 2 km, Manavgat cca 7 km. Dobré spojení minibusy. Restaurace, bary a možnosti pro nakupování cca 500 m. Letiště Antal...

123456789
více než 100 stránek
Vytvářím objednávku...